Indeksi alfabetik

Borxhi i lartė publik si dėshmi keqqeverisjeje

Prej disa kohësh dinamika e borxhit public të Shqipërisë, niveli i lartë në të cilin ai ka arritur-qeveria e kaluar e dorëzoi detyrën me 63 për qind borxh ndaj PBB- ka qenë edhe lajm, por edhe object debate në Shqipëri? Duhet të ketë tavan apo jo për të, a është në nivele alarmante apo nuk ka arsye për shqetësim...

...

Me shume »Ėshtė koha pėr “diktaturė fiskale”

 

 Monopolet? Në realitetin shqiptar ato shfaqen më së shumti në përqëndrimin e shumë aktiviteteve në duart e pak njerëzveNjë biznesmen i njohur, madje nga më të njohurit dhe korrektët në vend ishte shumë i shqetësuar për shkallën e lartë të deformimit të ekonomisë shqiptare. “Të gjitha bizneset raportojnë xhiro disa herë më të ulta se sa realizojnë në të vërtetë”

 

...

Me shume »Dizajnimi i keq i biznesit shqiptar

Nëse i hedh një sy gazetave të përditshme shqiptare, nëpër vende të caktuara të saj janë edhe lajmërime të zyrave përmbarimore për ankande të ndryshme. Bëhet fjalë për prona të tilla si apartamente, toka apo magazina, të cilat ,këto zyra i kanë nxjerrë në shitje për llogari të bankave që kanë kredituar persona apo subjekte të ndryshme.

...

Me shume »Mashtrimi 5 mije eurosh

Rendje e biznesmenëve shqiptarë pas çmimeve “fantazmë. Të cilat akordohen kundrejt pagesave të caktuara. Si funksionon mekanizmi i “prodhimit të iluzioneve” dhe i reklamës mashtruese, bazuar mbi iluzione? Që për ironi të fatit ka patur suksesin më të madh në Shqipëri, Kosovë e deri diku në Bosnjë!!!

...

Me shume »Kur konflikti i interesit rrezikon tė tė vrasė!

Të shumtë mund të jenë personat e cuditur nga lajmi i bujshëm i këtyre ditëve në mediat shqiptare, sipas të cilit, “një biznesmen i tregtimit të gazit ka paguar 120 mijë euro për të eleminuar

...

Me shume »Peripeci te reja per biznesin shqiptar ne Kosove

Biznësmenët e Shqipërisë që kanë shtrirë aktivitetin e tyre në Kosovë vazhdojnë të përballen me peripeci të vazhdueshme gjatë ushtrimit të aktivitetit të tyre. Improvizimet e administratës së Kosovës janë të tilla, sa që vazhdimisht krijojnë realitete të reja për biznesin shqiptar vecse këto realitete janë të mbarsura me efekte negative. Më e fundit lëvizje ose më mirë të themi më e fundit barrierë  ka filluar të shfaqet që nga 1 gushti 2013. 

...

Me shume »Grabitėsit e “panjohur” tė bankave

Disa vite më parë, atëhere kur termi i kredisë së keqe apo me probleme njihej vetëm nga specialistët dhe ekspertët e ekonomisë dhe kur problemi sapo kishte filluar të ngrinte kokë parashikova publikisht se ky tregues do ta kalonte 25 për qindëshin. Dhe nuk është se këtë parashikim e bëra mbi bazën e ndonjë formule të posacme

...

Me shume »TĖ NDERUAR ZONJA E ZOTĖRINJ

Si paraqitet gjendja e biznesit shqiptar? Kjo ėshtė njė pyetje qė po drejtohet gjithnjė e mė shpesh drejt nesh. Dhe qė pėr ne pėrbėn njė burim kėnaqėsie sepse tek masivizimi i kėsaj pyetjeje ne shohim tė konkretizuar qėllimin qė i kemi vėnė vetes kėtu e 9 vite mė pare. Atėhere kur nisi rrugėtimin "Biznesi shqiptar: Mė tė mirėt e Vitit". ...

Me shume »Tė bėsh apo jo biznes me makina tė reja?!

Të ushtrosh biznesin e shitjes dhe servisimit të makinave të reja është një gjë e bukur. Është një punë pasionante, një punë e dobishme,një punë profesionale. Është një mundësi që të jepet për të qenë partner i shtëpitë e mirënjohura

...

Me shume »
200 kompanite me te medha shqiptare

100 kompanite punesuese me te medha

100 kompanite eksportuese me te medha

50 kompanite me te medha shqiptare te krahasuara
me 50 kompanite me te medha te disa
vendeve te rajonit

Si paraqiten sektoret e ndryshem dhe ndarja e tregut
sipas operatoreve perkates?

All rights reserved Shpetim Luku.
Programning & design: Shqiperiacom sh.p.k.